Renesas Electronics America RJK4502DJE-00#Z0
RJK4502DJE-00#Z0 picture photo
Mfg. Part Number
RJK4502DJE-00#Z0
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 450V 2.8A TO92
Datasheet Download
RJK4502DJE-00#Z0.pdf
Availability of RJK4502DJE-00#Z0
QUANTITY
RJK4502DJE-00#Z0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJK4502DJE-00#Z0
Internal Part NumberEIS-RJK4502DJE-00#Z0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
Multiple Devices 15/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)450V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.8A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.85 Ohm @ 1.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs6.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds163pF @ 25V
Power - Max900mW
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 Long Body Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92MOD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJK4502DJE-00#Z0
Related LinksRJK4502D, RJK4502DJE-00#Z0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJK4502DJE-00#Z0 Details Description
Related parts for RJK4502DJE-00#Z0
CONN HEADER .100 SNGL STR 36POS datasheet.pdf
CONN JACK 3-COND PHONE PC TERM datasheet.pdf
CAP CER 67PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf