Renesas Electronics America RJK5013DPP-E0#T2
RJK5013DPP-E0#T2 picture photo
Mfg. Part Number
RJK5013DPP-E0#T2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 14A TO220
Datasheet Download
RJK5013DPP-E0#T2.pdf
Availability of RJK5013DPP-E0#T2
QUANTITY
RJK5013DPP-E0#T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJK5013DPP-E0#T2
Internal Part NumberEIS-RJK5013DPP-E0#T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs465 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1450pF @ 25V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJK5013DPP-E0#T2
Related LinksRJK5013D, RJK5013DPP-E0#T2 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJK5013DPP-E0#T2 Details Description
Related parts for RJK5013DPP-E0#T2
RES SMD 432K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DL MULT 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
TERM BLK RCPT 15POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 500MA 125V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM datasheet.pdf
CONN MALE 60POS SILVER WIRE WRAP datasheet.pdf