Renesas Electronics America RJK6002DPH-E0#T2
RJK6002DPH-E0#T2 picture photo
Mfg. Part Number
RJK6002DPH-E0#T2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 2A LDPAK
Datasheet Download
RJK6002DPH-E0#T2.pdf
Availability of RJK6002DPH-E0#T2
QUANTITY
RJK6002DPH-E0#T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJK6002DPH-E0#T2
Internal Part NumberEIS-RJK6002DPH-E0#T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.8 Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs6.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds165pF @ 25V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageTO-251
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJK6002DPH-E0#T2
Related LinksRJK6002D, RJK6002DPH-E0#T2 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJK6002DPH-E0#T2 Details Description
Related parts for RJK6002DPH-E0#T2
IC BUFF HEX H VOLT N-INV 14DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A2015L/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 100POS R/A AU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS OS 1.5KW 200V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
STAMP datasheet.pdf
JT 10C 10#20 PIN WALL RECP datasheet.pdf
24P + PE MALE INSERT 10A 250V/UL datasheet.pdf