Renesas Electronics America RJK6013DPE-00#J3
RJK6013DPE-00#J3 picture photo
Mfg. Part Number
RJK6013DPE-00#J3
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 11A LDPAK
Datasheet Download
RJK6013DPE-00#J3.pdf
Availability of RJK6013DPE-00#J3
QUANTITY
RJK6013DPE-00#J3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJK6013DPE-00#J3
Internal Part NumberEIS-RJK6013DPE-00#J3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs700 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs37.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1450pF @ 25V
Power - Max100W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-83
Supplier Device Package4-LDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJK6013DPE-00#J3
Related LinksRJK6013D, RJK6013DPE-00#J3 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJK6013DPE-00#J3 Details Description
Related parts for RJK6013DPE-00#J3
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 0.9V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 128QFP datasheet.pdf
26AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL datasheet.pdf
CAP FILM 3.9 NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf