Renesas Electronics America RJL6012DPE-00#J3
RJL6012DPE-00#J3 picture photo
Mfg. Part Number
RJL6012DPE-00#J3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 10A LDPAK
Datasheet Download
RJL6012DPE-00#J3.pdf
Availability of RJL6012DPE-00#J3
QUANTITY
RJL6012DPE-00#J3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJL6012DPE-00#J3
Internal Part NumberEIS-RJL6012DPE-00#J3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.1 Ohm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs28nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1050pF @ 25V
Power - Max100W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-83
Supplier Device Package4-LDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJL6012DPE-00#J3
Related LinksRJL6012D, RJL6012DPE-00#J3 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJL6012DPE-00#J3 Details Description
Related parts for RJL6012DPE-00#J3
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC 1.5KE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 144TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
5M 2.0KW POWER CABLE W/OUT BRAKE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf