Renesas Electronics America RJL6013DPE-00#J3
RJL6013DPE-00#J3 picture photo
Mfg. Part Number
RJL6013DPE-00#J3
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 11A LDPAK
Datasheet Download
RJL6013DPE-00#J3.pdf
Availability of RJL6013DPE-00#J3
QUANTITY
RJL6013DPE-00#J3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJL6013DPE-00#J3
Internal Part NumberEIS-RJL6013DPE-00#J3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs810 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1400pF @ 25V
Power - Max100W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-83
Supplier Device Package4-LDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJL6013DPE-00#J3
Related LinksRJL6013D, RJL6013DPE-00#J3 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJL6013DPE-00#J3 Details Description
Related parts for RJL6013DPE-00#J3
IC CONTROLLER DISPLAY 28-DIP datasheet.pdf
LED PRISM 2MM RT ANG GREEN SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP MICA 510PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8UMAX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE FOR SERIES CONNECT 500MM datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B PG21 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75OHM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf