Amphenol Commercial Products RJLSE4038101T
RJLSE4038101T picture photo
Mfg. Part Number
RJLSE4038101T
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
8P8C SMT SHIELDED 1 PORT
Datasheet Download
RJLSE4038101T.pdf
Availability of RJLSE4038101T
QUANTITY
RJLSE4038101T Order Process
Ship out your order
Specifications of RJLSE4038101T
Internal Part NumberEIS-RJLSE4038101T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesRJLSE
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeSurface Mount
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
Ratings-
FeaturesSolder Retention
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionDown
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJLSE4038101T
Related LinksRJLSE4, RJLSE4038101T Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
RJLSE4038101T Details Description
Related parts for RJLSE4038101T
IC REG LDO 3V 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED MOD 4000LM TRUEWHITE datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 2KV X7R NONSTND datasheet.pdf