Amphenol Commercial Products RJLSE4118101
RJLSE4118101 picture photo
Mfg. Part Number
RJLSE4118101
Brief Description
8P8C SMT SHIELDED 1 PORT
Datasheet Download
RJLSE4118101.pdf
Availability of RJLSE4118101
QUANTITY
RJLSE4118101 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJLSE4118101
Internal Part NumberEIS-RJLSE4118101
Industrial Solutions
Standard Package800
SeriesRJLSE
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
TerminationSolder
ShieldingShielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJLSE4118101
Related LinksRJLSE4, RJLSE4118101 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
RJLSE4118101 Details Description
Related parts for RJLSE4118101
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf