Amphenol Commercial Products RJMG163128101NR
RJMG163128101NR picture photo
Mfg. Part Number
RJMG163128101NR
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks With Magnetics
Brief Description
CONN MAGJACK 1PORT 10/100 BASE-T
Datasheet Download
RJMG163128101NR.pdf
Availability of RJMG163128101NR
QUANTITY
RJMG163128101NR Order Process
Ship out your order
Specifications of RJMG163128101NR
Internal Part NumberEIS-RJMG163128101NR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRJMG Series Connectors
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks With Magnetics
SeriesRJMG
PackagingTray
Connector TypeRJ45
Number of Ports1
Number of Rows1
Applications10/100 Base-T
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
Height Above Board0.531" (13.50mm)
LED ColorGreen - Yellow
Number of Cores per Jack-
ShieldingShielded, EMI Finger
FeaturesBoard Lock
Tab DirectionUp
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Shield MaterialStainless Steel
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJMG163128101NR
Related LinksRJMG163, RJMG163128101NR Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
RJMG163128101NR Details Description
Related parts for RJMG163128101NR
IC DAC 10BIT 2WIRE I2C 10-MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 0804 datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GATE DRVR 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15 F 72" RBW datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 34POS VERT GOL datasheet.pdf