Renesas Electronics America RJP60F4DPM-00#T1
RJP60F4DPM-00#T1 picture photo
Mfg. Part Number
RJP60F4DPM-00#T1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 60A 41.2W TO-3PFM
Datasheet Download
RJP60F4DPM-00#T1.pdf
Availability of RJP60F4DPM-00#T1
QUANTITY
RJP60F4DPM-00#T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJP60F4DPM-00#T1
Internal Part NumberEIS-RJP60F4DPM-00#T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.82V @ 15V, 30A
Power - Max41.2W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C45ns/70ns
Test Condition400V, 30A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3PFM, SC-93-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PFM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJP60F4DPM-00#T1
Related LinksRJP60F4D, RJP60F4DPM-00#T1 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJP60F4DPM-00#T1 Details Description
Related parts for RJP60F4DPM-00#T1
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-27.4V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
MINIFIT TERM CRP FEM CHAIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC LASER DRVR 3CHAN 24TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf