Renesas Electronics America RJS6005TDPP-EJ#T2
RJS6005TDPP-EJ#T2 picture photo
Mfg. Part Number
RJS6005TDPP-EJ#T2
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 15A
Datasheet Download
RJS6005TDPP-EJ#T2.pdf
Availability of RJS6005TDPP-EJ#T2
QUANTITY
RJS6005TDPP-EJ#T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJS6005TDPP-EJ#T2
Internal Part NumberEIS-RJS6005TDPP-EJ#T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)15ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJS6005TDPP-EJ#T2
Related LinksRJS6005T, RJS6005TDPP-EJ#T2 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJS6005TDPP-EJ#T2 Details Description
Related parts for RJS6005TDPP-EJ#T2
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
TOOL SEATING FOR 2MM HM SHIELDS datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 120MA 2.95 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 9pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf