Amphenol Commercial Products RJSNE508L08
RJSNE508L08 picture photo
Mfg. Part Number
RJSNE508L08
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
RJ45 STACKED LED 8 PORT
Datasheet Download
RJSNE508L08.pdf
Availability of RJSNE508L08
QUANTITY
RJSNE508L08 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJSNE508L08
Internal Part NumberEIS-RJSNE508L08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesRJSNE
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports8
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
Ratings-
Features-
LED ColorGreen, Yellow - Red
Ingress Protection-
Tab DirectionUp and Down
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJSNE508L08
Related LinksRJSNE, RJSNE508L08 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
RJSNE508L08 Details Description
Related parts for RJSNE508L08
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL 2WIRE SER 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf