Amphenol Commercial Products RJSSE558002T
RJSSE558002T picture photo
Mfg. Part Number
RJSSE558002T
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
SMT 8P8C WITH SHIELD 2 PORT
Datasheet Download
RJSSE558002T.pdf
Availability of RJSSE558002T
QUANTITY
RJSSE558002T Order Process
Ship out your order
Specifications of RJSSE558002T
Internal Part NumberEIS-RJSSE558002T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesRJSSE
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports2
Number of Rows1
Mounting TypeSurface Mount
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded, EMI Finger
Ratings-
FeaturesBoard Guide
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUp
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJSSE558002T
Related LinksRJSSE5, RJSSE558002T Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
RJSSE558002T Details Description
Related parts for RJSSE558002T
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 1.5GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
M5 4 POS MALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf