Recom Power RK-1209S/P
RK-1209S/P picture photo
Mfg. Part Number
RK-1209S/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT
Datasheet Download
RK-1209S/P.pdf
Availability of RK-1209S/P
QUANTITY
RK-1209S/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RK-1209S/P
Internal Part NumberEIS-RK-1209S/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RK
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RK-1209S/P
Related LinksRK-12, RK-1209S/P Datasheet, Recom Power Distributor
RK-1209S/P Details Description
Related parts for RK-1209S/P
CASE PLSTC ORG 14.85"L X 12.15"W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M8 2MM PNP NC datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DHVQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf