Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RKW-12-24-W
RKW-12-24-W picture photo
Mfg. Part Number
RKW-12-24-W
Brief Description
KWIK STRAP WHITE 3/4 X 24"
Datasheet Download
RKW-12-24-W.pdf
Availability of RKW-12-24-W
QUANTITY
RKW-12-24-W Order Process
Ship out your order
Specifications of RKW-12-24-W
Internal Part NumberEIS-RKW-12-24-W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Ties and Accessories
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesKwik
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeHook and Loop - Tie
Bundle Diameter-
Length2.00' (609.60mm)
Width0.750" (19.05mm)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RKW-12-24-W
Related LinksRKW-1, RKW-12-24-W Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
RKW-12-24-W Details Description
Related parts for RKW-12-24-W
REGULATOR 3.3V 2A HSMD datasheet.pdf
JFET P-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 15KV 16SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 160MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf