Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RKW-8-11-GN
RKW-8-11-GN picture photo
Mfg. Part Number
RKW-8-11-GN
Brief Description
KWIK STRAP GREEN 1/2 X 11"
Datasheet Download
RKW-8-11-GN.pdf
Availability of RKW-8-11-GN
QUANTITY
RKW-8-11-GN Order Process
Ship out your order
Specifications of RKW-8-11-GN
Internal Part NumberEIS-RKW-8-11-GN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Ties and Accessories
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesKwik
PackagingBulk
Wire/Cable Tie TypeHook and Loop - Tie
Bundle Diameter-
Length0.917' (279.40mm, 11.00")
Width0.500" (12.70mm)
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RKW-8-11-GN
Related LinksRKW-8, RKW-8-11-GN Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
RKW-8-11-GN Details Description
Related parts for RKW-8-11-GN
STORAGE CONTAINER 17X9-7/8X2-1/2 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP PROG 10LLP datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 20POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf