Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RKWD-16-24-BK
RKWD-16-24-BK picture photo
Mfg. Part Number
RKWD-16-24-BK
Brief Description
KWIK STRAP BLACK 1 X 24"
Datasheet Download
RKWD-16-24-BK.pdf
Availability of RKWD-16-24-BK
QUANTITY
RKWD-16-24-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of RKWD-16-24-BK
Internal Part NumberEIS-RKWD-16-24-BK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Ties and Accessories
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesRKWD
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeHook and Loop - Tie
Bundle Diameter6.87" (174.62mm)
Length2.00' (609.60mm)
Width1.000" (25.40mm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RKWD-16-24-BK
RKWD-16-24-BK Details Description
Related parts for RKWD-16-24-BK
ESD HANDLER 8X10X1 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10 M32 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 150V 0606 datasheet.pdf
54A ACT SW-83132/33/34 R=14.75 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS W/OUT POL PEG datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HIGH CURRENT FC 20A C datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf