Susumu RL0510S-R15-F
RL0510S-R15-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0510S-R15-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/6W 0402
Datasheet Download
RL0510S-R15-F.pdf
Availability of RL0510S-R15-F
QUANTITY
RL0510S-R15-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0510S-R15-F
Internal Part NumberEIS-RL0510S-R15-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0510S-R15-F
Related LinksRL0510, RL0510S-R15-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0510S-R15-F Details Description
Related parts for RL0510S-R15-F
VARISTOR 387V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 125V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.043 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 64MA 11 OHM TH datasheet.pdf