Susumu RL0510S-R15-F
RL0510S-R15-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0510S-R15-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/6W 0402
Datasheet Download
RL0510S-R15-F.pdf
Availability of RL0510S-R15-F
QUANTITY
RL0510S-R15-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0510S-R15-F
Internal Part NumberEIS-RL0510S-R15-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0510S-R15-F
Related LinksRL0510, RL0510S-R15-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0510S-R15-F Details Description
Related parts for RL0510S-R15-F
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SW LOAD FULL FUNC 50MA SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL21060 datasheet.pdf
OSC XO 25.0012MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 95MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf