Susumu RL0510S-R20-F
RL0510S-R20-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0510S-R20-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/6W 0402
Datasheet Download
RL0510S-R20-F.pdf
Availability of RL0510S-R20-F
QUANTITY
RL0510S-R20-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0510S-R20-F
Internal Part NumberEIS-RL0510S-R20-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0510S-R20-F
Related LinksRL0510, RL0510S-R20-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0510S-R20-F Details Description
Related parts for RL0510S-R20-F
TRANS PNP 180V 1.5A TO-220D datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 19POS PNL SLD TAIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR W/PG/SLT 34POS datasheet.pdf
VARISTOR 640V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FERRITE CHIP 150 OHM 600MA 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf