Vishay/Dale RL07S105JB14
RL07S105JB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S105JB14
Brief Description
RES 1M OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S105JB14.pdf
Availability of RL07S105JB14
QUANTITY
RL07S105JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S105JB14
Internal Part NumberEIS-RL07S105JB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S105JB14
Related LinksRL07S1, RL07S105JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S105JB14 Details Description
Related parts for RL07S105JB14
CAP CER 2.7PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
RES 9 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.1A 3PIN SPT datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES .5 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP PWM SMBUS TO39 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 118MA 3.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf