Vishay/Dale RL07S113GB14
RL07S113GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S113GB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S113GB14.pdf
Availability of RL07S113GB14
QUANTITY
RL07S113GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S113GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S113GB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S113GB14
Related LinksRL07S1, RL07S113GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S113GB14 Details Description
Related parts for RL07S113GB14
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 6A 150V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf