Vishay/Dale RL07S162JRSL
RL07S162JRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S162JRSL
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S162JRSL.pdf
Availability of RL07S162JRSL
QUANTITY
RL07S162JRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S162JRSL
Internal Part NumberEIS-RL07S162JRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S162JRSL
Related LinksRL07S1, RL07S162JRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S162JRSL Details Description
Related parts for RL07S162JRSL
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 30IN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 150MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
BOARD SBC BL2030 W/FRIC LOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BUSHING 1.031" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf