Vishay/Dale RL07S200JRSL
RL07S200JRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S200JRSL
Brief Description
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S200JRSL.pdf
Availability of RL07S200JRSL
QUANTITY
RL07S200JRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S200JRSL
Internal Part NumberEIS-RL07S200JRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S200JRSL
Related LinksRL07S2, RL07S200JRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S200JRSL Details Description
Related parts for RL07S200JRSL
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 20DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT FH 120PS .050 VERT datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 300A 3TOWER datasheet.pdf
BCF 3.81/05/180 SN GN BX datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf