Vishay/Dale RL07S201GB14
RL07S201GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S201GB14
Brief Description
RES 200 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S201GB14.pdf
Availability of RL07S201GB14
QUANTITY
RL07S201GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S201GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S201GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S201GB14
Related LinksRL07S2, RL07S201GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S201GB14 Details Description
Related parts for RL07S201GB14
IC Z8 GP MCU 16K OTP 48SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 60MA 6SON datasheet.pdf
CONN MINISAS RCPT SHIELD 36POS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf