Vishay/Dale RL07S202GBSL
RL07S202GBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S202GBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S202GBSL.pdf
Availability of RL07S202GBSL
QUANTITY
RL07S202GBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S202GBSL
Internal Part NumberEIS-RL07S202GBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S202GBSL
Related LinksRL07S2, RL07S202GBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S202GBSL Details Description
Related parts for RL07S202GBSL
IC QUADRATURE MOD .8GHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
LAMP INDICATOR T-3 1/4 120V datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf