Vishay/Dale RL07S240JRSL
RL07S240JRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S240JRSL
Brief Description
RES 24 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S240JRSL.pdf
Availability of RL07S240JRSL
QUANTITY
RL07S240JRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S240JRSL
Internal Part NumberEIS-RL07S240JRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S240JRSL
Related LinksRL07S2, RL07S240JRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S240JRSL Details Description
Related parts for RL07S240JRSL
CONN HEADER 4POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIPLEXER 2450 MHZ datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf