Vishay/Dale RL07S270JRSL
RL07S270JRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S270JRSL
Brief Description
RES 27 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S270JRSL.pdf
Availability of RL07S270JRSL
QUANTITY
RL07S270JRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S270JRSL
Internal Part NumberEIS-RL07S270JRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S270JRSL
Related LinksRL07S2, RL07S270JRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S270JRSL Details Description
Related parts for RL07S270JRSL
RES SMD 1.18KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 100A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DSP 144-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 8A datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf