Vishay/Dale RL07S302JBSL
RL07S302JBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S302JBSL
Brief Description
RES 3K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S302JBSL.pdf
Availability of RL07S302JBSL
QUANTITY
RL07S302JBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S302JBSL
Internal Part NumberEIS-RL07S302JBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S302JBSL
Related LinksRL07S3, RL07S302JBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S302JBSL Details Description
Related parts for RL07S302JBSL
PLIERS BOX JOINT 8" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf