Vishay/Dale RL07S304GB14
RL07S304GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S304GB14
Brief Description
RES 300K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S304GB14.pdf
Availability of RL07S304GB14
QUANTITY
RL07S304GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S304GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S304GB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S304GB14
Related LinksRL07S3, RL07S304GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S304GB14 Details Description
Related parts for RL07S304GB14
FIXED IND 390UH 480MA 1 OHM TH datasheet.pdf
IC CONFIG MULT-FUNC GATE SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf