Vishay/Dale RL07S363GB14
RL07S363GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S363GB14
Brief Description
RES 36K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S363GB14.pdf
Availability of RL07S363GB14
QUANTITY
RL07S363GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S363GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S363GB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S363GB14
Related LinksRL07S3, RL07S363GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S363GB14 Details Description
Related parts for RL07S363GB14
PCB COPPER CLAD 12X18" 2 SIDE datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS T/H R/A 2.5MM TIN datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KA datasheet.pdf
FILTER POWER 60A DC 6AWG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 22POS datasheet.pdf
ANT HPOL SECTOR 17DBI N FEMALE datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 25V SCREW datasheet.pdf