Vishay/Dale RL07S513GB14
RL07S513GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S513GB14
Brief Description
RES 51K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S513GB14.pdf
Availability of RL07S513GB14
QUANTITY
RL07S513GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S513GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S513GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S513GB14
Related LinksRL07S5, RL07S513GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S513GB14 Details Description
Related parts for RL07S513GB14
EMITTER IR 890NM 50MA SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
T3008 (NO ACTUATOR), 1N/C+1N/O datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf