Vishay/Dale RL07S513GRSL
RL07S513GRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S513GRSL
Brief Description
RES 51K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S513GRSL.pdf
Availability of RL07S513GRSL
QUANTITY
RL07S513GRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S513GRSL
Internal Part NumberEIS-RL07S513GRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S513GRSL
Related LinksRL07S5, RL07S513GRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S513GRSL Details Description
Related parts for RL07S513GRSL
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
ACCESSORY GATE WIRE FOR TO-240 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 192KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A D2PAK datasheet.pdf
IC TXRX AISG DUAL MODEM 64HVQFN datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf