Vishay/Dale RL07S680JB14
RL07S680JB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S680JB14
Brief Description
RES 68 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S680JB14.pdf
Availability of RL07S680JB14
QUANTITY
RL07S680JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S680JB14
Internal Part NumberEIS-RL07S680JB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S680JB14
Related LinksRL07S6, RL07S680JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S680JB14 Details Description
Related parts for RL07S680JB14
Connector Header 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-R/A FMAL 3POS 4M datasheet.pdf