Vishay/Dale RL07S750JRSL
RL07S750JRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S750JRSL
Brief Description
RES 75 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S750JRSL.pdf
Availability of RL07S750JRSL
QUANTITY
RL07S750JRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S750JRSL
Internal Part NumberEIS-RL07S750JRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S750JRSL
Related LinksRL07S7, RL07S750JRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S750JRSL Details Description
Related parts for RL07S750JRSL
IC TIMER WATCHDOG DIGITAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 8SON datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IRON LED 15 WATT 120V datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf