Vishay/Dale RL07S752JBSL
RL07S752JBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S752JBSL
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S752JBSL.pdf
Availability of RL07S752JBSL
QUANTITY
RL07S752JBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S752JBSL
Internal Part NumberEIS-RL07S752JBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S752JBSL
Related LinksRL07S7, RL07S752JBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S752JBSL Details Description
Related parts for RL07S752JBSL
CONN HEADER 14POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/2W 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
ANT RUBBER DUCK TRI 3-5DBI NMALE datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 5.8A 10.5 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf