Yageo RL0805FR-070R68L
RL0805FR-070R68L picture photo
Mfg. Part Number
RL0805FR-070R68L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RL0805FR-070R68L.pdf
Availability of RL0805FR-070R68L
QUANTITY
RL0805FR-070R68L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0805FR-070R68L
Internal Part NumberEIS-RL0805FR-070R68L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0805FR-070R68L
Related LinksRL0805FR, RL0805FR-070R68L Datasheet, Yageo Distributor
RL0805FR-070R68L Details Description
Related parts for RL0805FR-070R68L
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 800W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 408MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf