Susumu RL0816S-1R3-F
RL0816S-1R3-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0816S-1R3-F
Brief Description
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RL0816S-1R3-F.pdf
Availability of RL0816S-1R3-F
QUANTITY
RL0816S-1R3-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816S-1R3-F
Internal Part NumberEIS-RL0816S-1R3-F
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816S-1R3-F
Related LinksRL0816, RL0816S-1R3-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0816S-1R3-F Details Description
Related parts for RL0816S-1R3-F
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 54FBGA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.5A SON10 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf