Susumu RL0816S-R16-F
RL0816S-R16-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0816S-R16-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RL0816S-R16-F.pdf
Availability of RL0816S-R16-F
QUANTITY
RL0816S-R16-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816S-R16-F
Internal Part NumberEIS-RL0816S-R16-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816S-R16-F
Related LinksRL0816, RL0816S-R16-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0816S-R16-F Details Description
Related parts for RL0816S-R16-F
FERRITE ARRAY 500MA 30 OHMS SMD datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SO datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf