Susumu RL0816S-R51-F
RL0816S-R51-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0816S-R51-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RL0816S-R51-F.pdf
Availability of RL0816S-R51-F
QUANTITY
RL0816S-R51-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816S-R51-F
Internal Part NumberEIS-RL0816S-R51-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816S-R51-F
Related LinksRL0816, RL0816S-R51-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0816S-R51-F Details Description
Related parts for RL0816S-R51-F
FIXED IND 150UH 2.6A 250 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONN MMCX JACK R/A 50 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC POT DPP 50K 64TAP 20TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf