Susumu RL0816S-R91-F
RL0816S-R91-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0816S-R91-F
Brief Description
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RL0816S-R91-F.pdf
Availability of RL0816S-R91-F
QUANTITY
RL0816S-R91-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816S-R91-F
Internal Part NumberEIS-RL0816S-R91-F
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816S-R91-F
Related LinksRL0816, RL0816S-R91-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0816S-R91-F Details Description
Related parts for RL0816S-R91-F
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SHIELD BAG 18X18" METAL-IN 100PK datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RESET MPU LP SOT23-5 datasheet.pdf
TUBE EXTENSION M12 250MM datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf