Susumu RL0816T-R039-G
RL0816T-R039-G picture photo
Mfg. Part Number
RL0816T-R039-G
Brief Description
RES SMD 0.039 OHM 2% 1/4W 0603
Datasheet Download
RL0816T-R039-G.pdf
Availability of RL0816T-R039-G
QUANTITY
RL0816T-R039-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816T-R039-G
Internal Part NumberEIS-RL0816T-R039-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.039
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816T-R039-G
Related LinksRL0816T, RL0816T-R039-G Datasheet, Susumu Distributor
RL0816T-R039-G Details Description
Related parts for RL0816T-R039-G
IC MONITOR SIX SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 35POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH DIP 25MA 8 POS GOLD 24V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf