Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL1005-5744-103-SA
RL1005-5744-103-SA picture photo
Mfg. Part Number
RL1005-5744-103-SA
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR TEMP MEAS 10KOHM @25C
Datasheet Download
RL1005-5744-103-SA.pdf
Availability of RL1005-5744-103-SA
QUANTITY
RL1005-5744-103-SA Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1005-5744-103-SA
Internal Part NumberEIS-RL1005-5744-103-SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesRL1005
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance-
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/854073K
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.50" (38.00mm)
Mounting TypePCB, Through Hole
Package / CaseDisc, 2.8mm Dia x 3.3mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1005-5744-103-SA
RL1005-5744-103-SA Details Description
Related parts for RL1005-5744-103-SA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG GREEN CA 0.56" datasheet.pdf
LIFTING ANGLES HMELA SERIES datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
CONN PLUG 5P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED NO LED datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf