Eaton (formerly Cooper Bussmann) RL1011-101-R
RL1011-101-R picture photo
Mfg. Part Number
RL1011-101-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.5A 2W THT
Datasheet Download
RL1011-101-R.pdf
Availability of RL1011-101-R
QUANTITY
RL1011-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1011-101-R
Internal Part NumberEIS-RL1011-101-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL1011
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance99.5µH
Tolerance±10%
Current Rating1.37A
Current - Saturation1.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)169 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1011-101-R
Related LinksRL1011, RL1011-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
RL1011-101-R Details Description
Related parts for RL1011-101-R
CONN D-SUB SOCKET 10.85MM SOLDER datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 18GB datasheet.pdf
IC MODULATOR QUAD 1000MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.5V 10MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf