Eaton (formerly Cooper Bussmann) RL1011-102-R
RL1011-102-R picture photo
Mfg. Part Number
RL1011-102-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1000UH 0.47A 2W THT
Datasheet Download
RL1011-102-R.pdf
Availability of RL1011-102-R
QUANTITY
RL1011-102-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1011-102-R
Internal Part NumberEIS-RL1011-102-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL1011
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.01mH
Tolerance±10%
Current Rating402mA
Current - Saturation470mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.92 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1011-102-R
Related LinksRL1011, RL1011-102-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
RL1011-102-R Details Description
Related parts for RL1011-102-R
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 13BIT OCTAL PAR 44-PLCC datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 75W datasheet.pdf