Eaton (formerly Cooper Bussmann) RL1011-122-R
RL1011-122-R picture photo
Mfg. Part Number
RL1011-122-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 0.43A 2W THT
Datasheet Download
RL1011-122-R.pdf
Availability of RL1011-122-R
QUANTITY
RL1011-122-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1011-122-R
Internal Part NumberEIS-RL1011-122-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL1011
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating379mA
Current - Saturation430mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.13 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1011-122-R
Related LinksRL1011, RL1011-122-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
RL1011-122-R Details Description
Related parts for RL1011-122-R
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
IC TCP/IP+MAC+PHY CONTROLLER datasheet.pdf
LP2HR 5.08/38/90 3.2SN OR datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#67 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf