Bourns Inc. RL110-150M
RL110-150M picture photo
Mfg. Part Number
RL110-150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 4.4A 26 MOHM TH
Datasheet Download
RL110-150M.pdf
Availability of RL110-150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL110-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of RL110-150M
Internal Part NumberEIS-RL110-150M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingModel RL110 Series Tray Package Nov/2013
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL110
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating4.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)26 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant7.7MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL110-150M
Related LinksRL110, RL110-150M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL110-150M Details Description
Related parts for RL110-150M
IC REG CTRLR PWM CM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 39V SNT-4A datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 0.59MH 5.60A SMD datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 5K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 9VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
DIODE MODULE 300V 100A ISOTOP datasheet.pdf