Yageo RL1206JR-070R27L
RL1206JR-070R27L picture photo
Mfg. Part Number
RL1206JR-070R27L
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RL1206JR-070R27L.pdf
Availability of RL1206JR-070R27L
QUANTITY
RL1206JR-070R27L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1206JR-070R27L
Internal Part NumberEIS-RL1206JR-070R27L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package5,000
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)