Eaton (formerly Cooper Bussmann) RL1218-330-R
RL1218-330-R picture photo
Mfg. Part Number
RL1218-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 5.449A 2W THT
Datasheet Download
RL1218-330-R.pdf
Availability of RL1218-330-R
QUANTITY
RL1218-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1218-330-R
Internal Part NumberEIS-RL1218-330-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL1218
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating3.27A
Current - Saturation5.45A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1218-330-R
Related LinksRL1218, RL1218-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
RL1218-330-R Details Description
Related parts for RL1218-330-R
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
EXTENDER VOLUME CONTROL .687" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf