Eaton (formerly Cooper Bussmann) RL1218-562-R
RL1218-562-R picture photo
Mfg. Part Number
RL1218-562-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5600UH 0.418A 2W THT
Datasheet Download
RL1218-562-R.pdf
Availability of RL1218-562-R
QUANTITY
RL1218-562-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1218-562-R
Internal Part NumberEIS-RL1218-562-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL1218
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating305mA
Current - Saturation418mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.11 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant400kHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1218-562-R
Related LinksRL1218, RL1218-562-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
RL1218-562-R Details Description
Related parts for RL1218-562-R
FUSE PTC 10.0A 250V TELECOM RADL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SGE-245-2-0860L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.45A 170 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8TSSOP datasheet.pdf